Årets ordinarie föreningsstämma hölls 28 maj på City Conference Centre på Norra Latin i Stockholm. 95 röstberättigade fullmäktigeledamöter var på plats, tillsammans med andra förtroendevalda medlemmar, motionärer, samt tjänstemän från SKB.
Månad: maj 2019
SKB köper 42 tomträtter av Stockholms stad
Det slutliga beslutet att SKB köper loss 42 av sina 94 tomträtter i Stockholms stad har nu fattats av kommunfullmäktige. Friköpet innebär att vi får en bättre balans mellan den ägda och hyrda marken.
Standard & Poor’s ger SKB fortsatt högt kreditbetyg
Kreditvärderingsinstitutet Standard & Poor´s satte det långsiktiga kreditbetyget för SKB till AA-. Det är samma höga rating som tidigare år och där vi på kort sikt har fått den högsta möjliga ratingen A-1+ och K-1.
Evighetsförvaltning ger möjligheter
Långsiktighet har varit grundläggande för oss sedan 1916. Det gäller för alla delar av vår verksamhet och den senaste hållbarhetsrapporten visar att vi ligger i framkant.
Föreningsstämma 2019
28 maj är det dags för årets ordinarie föreningsstämma. Stämman är SKBs högsta beslutande organ.
”En hållbar lösning”
Bostadsminister Per Bolund blir intervjuad i vårnumret av Vi SKB och berättar att han ser positivt på kooperativa hyresrätter.