Ulf Nyqvist är tillförordnad vd sedan Eva Nordström slutade och kommer att leda SKB tills Ingrid Gyllfors tillträder vd-posten i juni.
Månad: januari 2022
SKB nominerad till Sveriges bästa hyresvärd
Det handlar om bostads- och fastighetsbranschens utmärkelse Kundkristallen, där vi blivit nominerade i klassen Högsta Serviceindex för företag med mellan 4 000 och 10 999 lägenheter.
Dags för medlemsbevis, motioner och nomineringar
Det händer mycket de kommande två månaderna. I slutet av januari skickas medlemsbevisen med medlemskort, saldobesked och inbetalningsavier ut. 31 januari är sista datum för att skicka in motioner till föreningsstämman 2022 och senast 28 februari ska valberedningen ha fått in nomineringar av kandidater till förtroendeposter inom SKB.
Fler kooperativa hyresrätter 2022
Byggstart för över 300 nya lägenheter. Över 200 är redan under byggnation och närmar sig inflyttning. Året 2022 kommer att se SKB öka antalet kooperativa hyresrätter i Stockholm.