SKB deltog i flera samtal på mötesplatsen Real Meetings Bostad. Det handlade både om levande boendemiljöer och läget för svensk bostadspolitik.
Samtalet om bostadspolitik ställde frågan om hur samhällsbyggnadssektorns aktörer kan få svenska politiker att ta tag i bostadsfrågan. SKBs vd Ingrid Gyllfors var moderator för diskussionen.
– Fastighetsbranschen har jobbat länge för att få upp bostadsfrågan högre på den politiska agendan och dagens samtal pekade inte bara på svårigheter, utan också på möjligheter att visa hur värdefull en aktiv bostadspolitik kan vara, berättar Ingrid Gyllfors.
Liv och rörelse ger ökad trygghet
SKBs fastighetsutvecklingschef Katarina Swedenborg ledde ett samtal om betydelsen av levande bottenvåningar i stadskvarter.
– Det handlar inte bara om handel och restauranger för att skapa ett liv i gatuplan, utan det kan vara samhällsviktig service som vårdcentraler, bibliotek eller platser för coworking. Och det handlar inte bara om att bostadsområden blir mer attraktiva med liv och rörelse utan också om att det ökar känslan av trygghet, förklarar Katarina Swedenborg.

Många olika branschfrågor togs upp under Real Meetings Bostad. Foto: Fråga Lou
2026-03-31