Hoppa till innehåll

Hållbarhetsvinnare med kultur i fokus

Kvarteret Mjärdens hållbarhetsgrupp har varit aktiva länge. Och nytt för i år är att de utöver odling, återvinning och återbruk satsat extra på social hållbarhet med fokus på kultur och gemenskap. Nu kan de titulera sig vinnare i årets upplaga av SKBs tävling Hållbarhetshoppet.

Förra året kom kvarteret Mjärdens hållbarhetsgrupp på delad andra plats i Hållbarhetshoppet. I år fick de äntligen kliva högst upp på prispallen.

– Vi är otroligt stolta och glada över att vi vann i år. För pengarna kommer vi att anordna en gårdsfest i hållbarhetens tecken, säger Kerstin Wikmar som är sammankallande i kvartersrådet och hållbarhetsambassadör.

För kvartersrådet i kvarteret Mjärden vid Hammarbykanalen är arbetet med hållbarhet inget nytt. Sedan många år har de en fyra personer stark hållbarhetsgrupp som fått mycket att hända i kvarteret. Utöver kryddodling och rabatt med ätbara och pollinerande växter har gruppen jobbat aktivt med insatser och information om återvinning, satt upp en hylla för återbruk och fått ett delningsskåp i kvarteret.

– Vi har bland annat arrangerat quiz-kvällar i hur man sorterar olika saker, säger Kerstin.

Uppskattade litteratur- och filmkvällar

I år har hållbarhetsgruppen lagt extra krut på olika typer av kulturevenemang. En anledning till satsningen är att många nya boende har tagit plats i kvartersrådet.

– Det finns så otroligt många duktiga människor i kvarteret. När nya människor engagerar sig får kvartersrådet ny energi och nya perspektiv, säger Kerstin.

Kvartersrådet har i samarbete med hållbarhetsgruppen arrangerat litteraturkvällar där samtliga i kvarteret bjudits in att läsa upp någonting som de själva skrivit eller av någon annan författare. Det har även arrangerats tre filmkvällar som varit väldigt uppskattade och haft många besökare.

– Filmkvällarna har varit extra uppskattade av de äldre som inte orkar ta sig så långt, förklarar Kerstin.

Initiativen fortsätter 2026

För Kerstin Wikmar och övriga i hållbarhetsgruppen är det viktigt att hållbarhetsarbetet i kvarteret är lustfyllt, för att få fler att engagera sig. Och så skadar det inte att fastighetsskötaren i kvarteret hjälper gruppen med många praktiska saker.

– Utan honom hade vi inte kunnat lösa allt vi vill göra. Han har hjälpt till med delningsskåpet, fixat belysning och hittat en plats där vi kan förvara våra trädgårdsredskap. Han hjälpte även till med att ta hit en snickare när vi skulle sätta upp återbrukshyllan. Det är sådant som annars blir ett hinder, säger Kerstin.

Under 2026 har gruppen redan anordnat en vårsalong och en fågelskådning, med en kunnig ornitolog i kvartersrådet som guidade gruppen. Under hösten planeras ytterligare aktiviteter.

– Vi kommer till exempel att ordna en hållbarhetspub, säger hon.

Foto: kvartersrådet i Mjärden

2026-06-03