Hoppa till innehåll

Hyrorna för 2026

(Sidan uppdaterades 2026-02-24)

Hyrorna för 2026 fastställdes redan hösten 2024 då samrådet omfattade både 2025 och 2026. Samrådet resulterade i att bostadshyrorna höjs med i genomsnitt 4,8 procent från och med 1 januari 2026.

Här kan du läsa mer om bakgrunden till hyreshöjningen.
Här kan du läsa mer om SKBs hyressättning jämfört med andra hyresvärdar.

Hyresändringar från 1 januari 2026:

  • Hyrorna höjs med i genomsnitt 4,8 procent.
  • Hyreshöjningen blir olika hög för olika kvarter. Fördelning görs med den modell för differentiering av hyreshöjningar som beskrivs nedan.
  • Höjningen för SKBs olika kvarter blir mellan 42 och 97 kronor per kvadratmeter och år (2,43 till 6,43 procent i genomsnitt).
  • I de fastigheter som haft kollektivmätt el (Kroken, Riset och Bjälken) införs individuell mätning av elen vid årsskiftet 2025/2026. Elpriset sänks från 1,68 till 1,46 kr/kWh (inkl moms) från 1 januari 2026.
  • Priset för el till laddboxar sänks från 2,13 till 1,91 kr/kWh (inkl moms från 1 januari 2026.

Spridning av hyreshöjningen

Hyreshöjningen differentieras med stöd av en överenskommen modell som tar hänsyn till genomsnittlig kötid, läge, nuvarande hyra och upplåtelseinsats samt byggnadens värdeår. Höjningen för SKBs kvarter blir därmed mellan 42 och 97 kronor per kvadratmeter och år, eller omräknat mellan 2,43 och 6,43 procent.

Hyreshöjningsexempel: Om hyran höjs med 65 kr/kvm och år, blir höjningen för en normalstor lägenhet om 70 kvm 379 kr/mån.

Hyrestillägg för kollektivmätt el ersätts av individuell mätning och debitering (IMD)

Gäller dig som bor i Kroken, Riset och Bjälken:
Du som bor i en av de fastigheter där elen inte tidigare mätts per lägenhet (kvarteren Kroken, Bjälken och Riset) har betalat ett schablonmässigt beräknat hyrestillägg som för 2025 baserats på ett elpris om 1,68 kr/kWh (inkl moms). Från och med 1 januari 2026 sänks elpriset till 1,46 kr/kWh (inkl moms). Samtidigt höjs lägenhetens hyra med 88 kronor per månad för att täcka kostnaderna för den individuella mätningen.

Räkneexempel:
För en lägenhet på 70 kvm där hyresgästen förbrukar 2.000 kWh/år innebär det att befintligt hyrestillägg för kollektivmätt el om 347 kr/mån (2025 års nivå) försvinner och ersätts av en hyreshöjning om 88 kr/mån samt debitering av verklig elförbrukning med 243 kr (2000 kWh/12 mån x 1,46) från och med januari 2026.

Gäller dig som har ett hyresavdrag för fastighetsel som går på ditt eget elabonnemang:
De hyresgäster som erhåller kompensation för fastighetsel (värme och ventilation) får en sänkning av detta avdrag med 13,1 procent (baserat på det sänkta elpriset).

Hyror för garage- och parkeringsplatser

Hyreshöjning 2026

Höjningen av hyror för garage- och parkeringsplatser för 2026 blir 3 procent från 1 juni. Det betyder att höjningen för 2026 blir 1,75 procent på årsbasis, att jämföra med den tidigare planerade höjningen på 4,8 procent.

Nya avtal ska tecknas med alla som hyr garage- eller parkeringsplats

Inför att årets hyreshöjning träder i kraft 1 juni kommer nya hyresavtal att upprättas med alla som hyr garage- och parkeringsplatser. I de nya avtalen är hyran höjd med 3 procent. De nya hyresavtalen kommer att vara uppdaterade vad gäller moms (mer information om moms längre ner) och bestämmelser som avser laddplatser och kostnader för elström. Det är för att informationen ska vara tydligare, särskilt med anledning av den fortsatta utbyggnaden av laddplatser, både i nyproduktion och i befintligt bestånd.

Alla som hyr garage- och parkeringsplatser av SKB kommer att få ett brev som informerar om att nya avtal kommer att skickas ut. Hyresgästerna får sedan ett nytt hyresavtal för i första hand elektronisk signering.

Hyreshöjning från och med 2027

Hyrorna för garage- och parkeringsplatser kommer att höjas med 3 procent den 1 januari varje år, från och med 2027. Det kommer att framgå av de nya avtalen. På så sätt vet hyresgästerna hur deras kostnader för garage- och parkeringsplatserna blir.

 

Moms på garage- och parkeringsplatser

Moms är en skatt på konsumtion av vara eller tjänst och ska betalas av slutkonsumenten. Skatteverket har i ett ställningstagande meddelat att all uthyrning av garage- och parkeringsplatser ska beläggas med 25 procent moms från och med 1 oktober 2026. Skatteverkets ställningstagande har blivit ifrågasatt av finansministern, som meddelat att frågan ska utredas. Vi vet alltså inte om det kommer att bli moms på garage- och p-platser i höst. Om Skatteverkets ställningstagande blir verklighet måste alltså momsen betalas av den som hyr en garage- eller parkeringsplats.

Många av SKBs avtal har klausul som ger oss rätten att lägga på moms om skattereglerna ändras. Några saknar det. Genom att vi skriver om alla avtal blir de enhetliga med den korrekta momsklausulen för alla. Vi förbereder oss alltså för det som beslutas av berörda myndigheter och som SKB inte kan påverka.

Elpris för fordonsplatser med laddbox

Det elpris som ligger till grund för debitering av el som förbrukas vid laddning av elbilar och laddhybridbilar anslutna till laddboxar på SKBs garage- och parkeringsplatser sänks från 2,13 till 1,91 kr/kWh (inkl moms) från 1 januari 2026.

Lokaler

Hyrorna för lokaler höjs i enlighet med gällande hyresavtal. Indexerade lokalhyror höjs i enlighet med höjningen av konsumentprisindex (KPI som fastställs av Statistiska Centralbyrån, SCB). Mellan oktober 2024 och oktober 2025, som är den styrande perioden, har KPI höjts med 0,9 procent. Förrådslokaler har som regel en fast procentuell höjning, vanligtvis om 3 procent.

Länkar

Hyreshöjning för bostadslägenheter i respektive kvarter (pdf)
Hyreshöjningsfördelningsmodellen
Vad är hyresutskottet?

2025-12-03